MTSW-106-28-T-S-1000
Samtec Inc. MTSW-106-28-T-S-1000
Part Number
MTSW-106-28-T-S-1000
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-106-28-T-S-1000.pdf
Delivery Services
MTSW-106-28-T-S-1000
Comments
    MTSW-106-28-T-S-1000 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.030" (0.76mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length1.130" (28.70mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating1.000" (25.40mm)