MTSW-107-22-T-S-244-RA
Samtec Inc. MTSW-107-22-T-S-244-RA
Part Number
MTSW-107-22-T-S-244-RA
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-107-22-T-S-244-RA.pdf
Delivery Services
MTSW-107-22-T-S-244-RA
Comments
    MTSW-107-22-T-S-244-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions7
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.244" (6.20mm)