MTSW-109-08-T-S-330
Samtec Inc. MTSW-109-08-T-S-330
Part Number
MTSW-109-08-T-S-330
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-109-08-T-S-330.pdf
Delivery Services
MTSW-109-08-T-S-330
Comments
    MTSW-109-08-T-S-330 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions9
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.330" (8.38mm)