MTSW-130-08-G-D-340.pdf
| Series | Flex Stack, MTSW |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 60 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.090" (2.29mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Overall Contact Length | 0.530" (13.46mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.340" (8.64mm) |