MTSW-202-14-T-D-415
Samtec Inc. MTSW-202-14-T-D-415
Part Number
MTSW-202-14-T-D-415
Description
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Data sheet
MTSW-202-14-T-D-415.pdf
Delivery Services
MTSW-202-14-T-D-415
Comments
    MTSW-202-14-T-D-415 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.915" (23.24mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length1.430" (36.32mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.415" (10.54mm)