MTSW-203-08-F-S-300
Samtec Inc. MTSW-203-08-F-S-300
Part Number
MTSW-203-08-F-S-300
Description
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Data sheet
MTSW-203-08-F-S-300.pdf
Delivery Services
MTSW-203-08-F-S-300
Comments
    MTSW-203-08-F-S-300 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.300" (7.62mm)