NREC027SABC-M30RC
Sullins Connector Solutions NREC027SABC-M30RC
Part Number
NREC027SABC-M30RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 27POS 2.54MM
Data sheet
NREC027SABC-M30RC.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
NREC027SABC-M30RC
Comments
    NREC027SABC-M30RC Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions27
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)