PEC11SBAN
Sullins Connector Solutions PEC11SBAN
Part Number
PEC11SBAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Data sheet
PEC11SBAN.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
PEC11SBAN
Comments
    PEC11SBAN Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.140" (3.56mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions11
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)