PREC035SACN-RC
Sullins Connector Solutions PREC035SACN-RC
Part Number
PREC035SACN-RC
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Data sheet
PREC035SACN-RC.pdf
Delivery Services
PREC035SACN-RC
Comments
    PREC035SACN-RC Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions35
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.648" (16.47mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)