PREC036SABN-RC
Sullins Connector Solutions PREC036SABN-RC
Part Number
PREC036SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Data sheet
PREC036SABN-RC.pdf
Delivery Services
PREC036SABN-RC
Comments
    PREC036SABN-RC Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.558" (14.18mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)