PREC036SFAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC036SFAN-RC
Part Number
PREC036SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Data sheet
PREC036SFAN-RC.pdf
Delivery Services
PREC036SFAN-RC
Comments
    PREC036SFAN-RC Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.537" (13.63mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)