PRPC026SBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC026SBBN-M71RC
Part Number
PRPC026SBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Data sheet
PRPC026SBBN-M71RC.pdf
Delivery Services
PRPC026SBBN-M71RC
Comments
    PRPC026SBBN-M71RC Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions26
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)