PRPC030SFAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC030SFAN-RC
Part Number
PRPC030SFAN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Data sheet
PRPC030SFAN-RC.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
PRPC030SFAN-RC
Comments
    PRPC030SFAN-RC Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions30
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.537" (13.63mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)