SHF-120-01-L-D-TH
Samtec Inc. SHF-120-01-L-D-TH
Part Number
SHF-120-01-L-D-TH
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Data sheet
SHF-120-01-L-D-TH.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
SHF-120-01-L-D-TH
Comments
    SHF-120-01-L-D-TH Specifications
    SeriesSHF
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesKeying Slot
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.210" (5.33mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.075" (1.91mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)