SMH100-LPPE-S13-RA-BK
Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S13-RA-BK
Part Number
SMH100-LPPE-S13-RA-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 13POS 1MM
Data sheet
SMH100-LPPE-S13-RA-BK.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
SMH100-LPPE-S13-RA-BK
Comments
    SMH100-LPPE-S13-RA-BK Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.050" (1.27mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions13
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.102" (2.60mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.071" (1.80mm)