SMH100-LPSE-S07-RA-BK
Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S07-RA-BK
Part Number
SMH100-LPSE-S07-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 7POS 1MM
Data sheet
SMH100-LPSE-S07-RA-BK.pdf
Delivery Services
SMH100-LPSE-S07-RA-BK
Comments
    SMH100-LPSE-S07-RA-BK Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.050" (1.27mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions7
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.102" (2.60mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.071" (1.80mm)