SMH150-LPPE-D07-ST-BK
Sullins Connector Solutions SMH150-LPPE-D07-ST-BK
Part Number
SMH150-LPPE-D07-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1MM
Data sheet
SMH150-LPPE-D07-ST-BK.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
SMH150-LPPE-D07-ST-BK
Comments
    SMH150-LPPE-D07-ST-BK Specifications
    SeriesSMH
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating0.039" (1.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.098" (2.50mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.228" (5.80mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.071" (1.80mm)