SMS12RE4S6
Souriau-Sunbank by Eaton SMS12RE4S6
Part Number
SMS12RE4S6
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
Data sheet
SMS12RE4S6.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
SMS12RE4S6
Comments
    SMS12RE4S6 Specifications
    SeriesSMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesMounting Flange
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeCircular
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeLocking Ramp
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.520" (13.20mm)
    Ingress ProtectionIP40
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.173" (4.40mm)
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.972" (24.70mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.280" (7.11mm)