STMM-120-02-L-D
Samtec Inc. STMM-120-02-L-D
Part Number
STMM-120-02-L-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Data sheet
STMM-120-02-L-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
STMM-120-02-L-D
Comments
    STMM-120-02-L-D Specifications
    SeriesFlex Stack, STMM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesKeying Slot
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.190" (4.83mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.302" (7.67mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)