TMM-120-01-L-D-RA
Samtec Inc. TMM-120-01-L-D-RA
Part Number
TMM-120-01-L-D-RA
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Data sheet
TMM-120-01-L-D-RA.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
TMM-120-01-L-D-RA
Comments
    TMM-120-01-L-D-RA Specifications
    SeriesTMM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.155" (3.94mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.126" (3.20mm)