TMM-150-01-T-S
Samtec Inc. TMM-150-01-T-S
Part Number
TMM-150-01-T-S
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Data sheet
TMM-150-01-T-S.pdf
Delivery Services
TMM-150-01-T-S
Comments
    TMM-150-01-T-S Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions50
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.138" (3.50mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.323" (8.20mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.126" (3.20mm)