TSW-150-23-G-S
Samtec Inc. TSW-150-23-G-S
Part Number
TSW-150-23-G-S
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Data sheet
TSW-150-23-G-S.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
TSW-150-23-G-S
Comments
    TSW-150-23-G-S Specifications
    SeriesTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions50
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)