TSW-150-23-L-S
Samtec Inc. TSW-150-23-L-S
Part Number
TSW-150-23-L-S
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Data sheet
TSW-150-23-L-S.pdf
Delivery Services
TSW-150-23-L-S
Comments
    TSW-150-23-L-S Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)