BCS-120-L-S-DE
Samtec Inc. BCS-120-L-S-DE
Part Number
BCS-120-L-S-DE
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
BCS-120-L-S-DE.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BCS-120-L-S-DE
Comments
    BCS-120-L-S-DE Specifications
    SeriesTiger Claw™ BCS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating475VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.290" (7.37mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)4.6A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C