BCS-122-L-S-TE-019
Samtec Inc. BCS-122-L-S-TE-019
Part Number
BCS-122-L-S-TE-019
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
BCS-122-L-S-TE-019.pdf
Delivery Services
BCS-122-L-S-TE-019
Comments
    BCS-122-L-S-TE-019 Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating475VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.290" (7.37mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions22
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
    Current Rating (Amps)4.6A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C