BCS-125-L-S-HE
Samtec Inc. BCS-125-L-S-HE
Part Number
BCS-125-L-S-HE
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB R/A
Data sheet
BCS-125-L-S-HE.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BCS-125-L-S-HE
Comments
    BCS-125-L-S-HE Specifications
    SeriesTiger Claw™ BCS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating475VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.110" (2.79mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)4.6A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C