BCS-128-L-S-PE
Samtec Inc. BCS-128-L-S-PE
Part Number
BCS-128-L-S-PE
Description
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
BCS-128-L-S-PE.pdf
Delivery Services
BCS-128-L-S-PE
Comments
    BCS-128-L-S-PE Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle, Pass Through
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating475VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.290" (7.37mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions28
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.128" (3.25mm)
    Current Rating (Amps)4.6A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C