BSW-125-04-G-M
Samtec Inc. BSW-125-04-G-M
Part Number
BSW-125-04-G-M
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
BSW-125-04-G-M.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BSW-125-04-G-M
Comments
    BSW-125-04-G-M Specifications
    SeriesBSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole, Bottom Mount
    Connector TypeReceptacle, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.350" (8.89mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C