CES-120-02-L-S-RA
Samtec Inc. CES-120-02-L-S-RA
Part Number
CES-120-02-L-S-RA
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB R/A
Data sheet
CES-120-02-L-S-RA.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
CES-120-02-L-S-RA
Comments
    CES-120-02-L-S-RA Specifications
    SeriesCES
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.120" (3.05mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C