CES-128-01-T-D
Samtec Inc. CES-128-01-T-D
Part Number
CES-128-01-T-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 56POS 0.1 TIN PCB
Data sheet
CES-128-01-T-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
CES-128-01-T-D
Comments
    CES-128-01-T-D Specifications
    SeriesCES
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.200" (5.08mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions56
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.128" (3.25mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C