ESQ-112-24-T-D
Samtec Inc. ESQ-112-24-T-D
Part Number
ESQ-112-24-T-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN SOCKET 24POS 0.1 TIN PCB
Data sheet
ESQ-112-24-T-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
ESQ-112-24-T-D
Comments
    ESQ-112-24-T-D Specifications
    SeriesESQ
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeElevated Socket
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating550VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.535" (13.60mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.380" (9.65mm)
    Current Rating (Amps)5.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C