ESQT-104-02-M-D-420
Samtec Inc. ESQT-104-02-M-D-420
Part Number
ESQT-104-02-M-D-420
Description
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-104-02-M-D-420
Comments
    ESQT-104-02-M-D-420 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.420" (10.67mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.430" (10.92mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C