ESQT-106-03-L-D-312
Samtec Inc. ESQT-106-03-L-D-312
Part Number
ESQT-106-03-L-D-312
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-106-03-L-D-312
Comments
    ESQT-106-03-L-D-312 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.312" (7.92mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.146" (3.70mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C