ESQT-107-02-L-D-450
Samtec Inc. ESQT-107-02-L-D-450
Part Number
ESQT-107-02-L-D-450
Description
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-107-02-L-D-450
Comments
    ESQT-107-02-L-D-450 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.450" (11.43mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.400" (10.16mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C