ESQT-107-02-L-D-750.pdf
| Series | ESQT |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Forked |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Elevated Socket |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Voltage Rating | - |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.750" (19.05mm) |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |