ESQT-107-03-L-D-314
Samtec Inc. ESQT-107-03-L-D-314
Part Number
ESQT-107-03-L-D-314
Description
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-107-03-L-D-314
Comments
    ESQT-107-03-L-D-314 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.314" (7.98mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.144" (3.66mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C