ESQT-108-02-G-S-520
Samtec Inc. ESQT-108-02-G-S-520
Part Number
ESQT-108-02-G-S-520
Description
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-108-02-G-S-520
Comments
    ESQT-108-02-G-S-520 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.520" (13.20mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.330" (8.38mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C