ESQT-108-02-G-S-544
Samtec Inc. ESQT-108-02-G-S-544
Part Number
ESQT-108-02-G-S-544
Description
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-108-02-G-S-544
Comments
    ESQT-108-02-G-S-544 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.544" (13.82mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.306" (7.77mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C