ESQT-108-03-LM-D-354
Samtec Inc. ESQT-108-03-LM-D-354
Part Number
ESQT-108-03-LM-D-354
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-108-03-LM-D-354
Comments
    ESQT-108-03-LM-D-354 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.354" (9.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.104" (2.64mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C