ESQT-109-02-GF-S-472
Samtec Inc. ESQT-109-02-GF-S-472
Part Number
ESQT-109-02-GF-S-472
Description
CONN SOCKET 9POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-109-02-GF-S-472
Comments
    ESQT-109-02-GF-S-472 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.472" (12.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions9
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.378" (9.60mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C