ESQT-110-03-M-S-320
Samtec Inc. ESQT-110-03-M-S-320
Part Number
ESQT-110-03-M-S-320
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-110-03-M-S-320
Comments
    ESQT-110-03-M-S-320 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.320" (8.13mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.138" (3.50mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C