ESQT-113-02-L-S-700
Samtec Inc. ESQT-113-02-L-S-700
Part Number
ESQT-113-02-L-S-700
Description
CONN SOCKET 13POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-113-02-L-S-700
Comments
    ESQT-113-02-L-S-700 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.700" (17.78mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions13
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C