ESQT-113-02-L-S-800
Samtec Inc. ESQT-113-02-L-S-800
Part Number
ESQT-113-02-L-S-800
Description
CONN SOCKET 13POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-113-02-L-S-800
Comments
    ESQT-113-02-L-S-800 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.800" (20.32mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions13
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.050" (1.27mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C