ESQT-114-02-L-S-695
Samtec Inc. ESQT-114-02-L-S-695
Part Number
ESQT-114-02-L-S-695
Description
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-114-02-L-S-695
Comments
    ESQT-114-02-L-S-695 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.695" (17.65mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.155" (3.94mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C