ESQT-115-02-F-S-625
Samtec Inc. ESQT-115-02-F-S-625
Part Number
ESQT-115-02-F-S-625
Description
CONN SOCKET 15POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-115-02-F-S-625
Comments
    ESQT-115-02-F-S-625 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.625" (15.88mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.225" (5.72mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C