ESQT-116-02-F-S-600
Samtec Inc. ESQT-116-02-F-S-600
Part Number
ESQT-116-02-F-S-600
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-116-02-F-S-600
Comments
    ESQT-116-02-F-S-600 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.600" (15.24mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.250" (6.35mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C