ESQT-116-03-F-S-370
Samtec Inc. ESQT-116-03-F-S-370
Part Number
ESQT-116-03-F-S-370
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-116-03-F-S-370
Comments
    ESQT-116-03-F-S-370 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.370" (9.40mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.088" (2.23mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C