ESQT-133-03-L-S-309
Samtec Inc. ESQT-133-03-L-S-309
Part Number
ESQT-133-03-L-S-309
Description
CONN SOCKET 33POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-133-03-L-S-309
Comments
    ESQT-133-03-L-S-309 Specifications
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.309" (7.85mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.149" (3.78mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C