ESQT-134-02-G-D-472
Samtec Inc. ESQT-134-02-G-D-472
Part Number
ESQT-134-02-G-D-472
Description
CONN SOCKET 68POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-134-02-G-D-472
Comments
    ESQT-134-02-G-D-472 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.472" (12.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions68
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.378" (9.60mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C