ESQT-136-02-GF-S-435
Samtec Inc. ESQT-136-02-GF-S-435
Part Number
ESQT-136-02-GF-S-435
Description
CONN SOCKET 36POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-136-02-GF-S-435
Comments
    ESQT-136-02-GF-S-435 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.435" (11.05mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.415" (10.54mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C